sobota, 5 lutego 2011

ZWIASTUNY WIOSNY


Po szarych , zimnych tygodniach z niecierpliwością czekamy na chwilę gdy obudzi się ogród i gdy zakwitną w nim pierwsze wiosenne kwiaty.Zwiastuny wiosny w naszych ogrodach budzą przyrodę do nowego życia.                                 
Ciemiernik ogrodowy

Ciemierniki - zimowe róże,śnieżyczki,szafirki i krokusy niosą nam w koszyku wiosnę.Większość ciemierników rozpoczyna kwitnienie pod koniec zimy a niektóre zakwitają w listopadzie i na Boże Narodzenie,stad  nazwano je "różami Bożego Narodzenia".Są wyjątkowo trwałe i żywotne, przez cała zimę zdobią je ciemnozielone skórzaste liście,które wiosną żółkną  i zamierają a na ich miejsce pojawiają się nowe. Kwiaty ciemierników są białe,różowe,bordowe i żółte.
Rozkwitają powoli,jakby podnosząc głowę i stopniowo wybarwiają  kwiaty na zielono.
Sasanka
Ciepłe wiosenne słońce otwiera omszone koszyczki sasanek.Zawiązki kwiatowe tworzą już jesienią.Naturalną ochroną przed mrozem jest gesty ,puszysty meszek pokrywający rośliny.Sasanki kwitną w kolorach fioletu/gatunek/oraz białym,łososiowym,różowym i czerwonym/odmiany/.Lubią słońce i lekką,piaszczysto-próchniczą glebę o odczynie zasadowym.
Śnieżyczka przebiśnieg
Śnieżyczki kwitną od II-lV. Kwiaty mają zdolność stulania i zamykania listków przed padającym na nie śniegiem a przebijanie w pełni podkreśla ich nazwę.Najładniej prezentują się w dużych nasadzeniach,pod koronami drzew.
Śnieżyczka występuje naturalnie w podmokłych lasach i jest całkowicie objęta ochroną.
Szafirek
Szafirki należą do najbardziej czarujących  kwiatów wczesnej wiosny.Obficie kwitną na trawnikach,wzdłuż alejek i ogrodowych ścieżek.
Hiacynt


Hiacynty cenione są za urzekający,słodki zapach oraz piękne kwiaty.Idealne do uprawy w donicach i na kwietniki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz