niedziela, 13 lutego 2011

Przystosowanie roślin do zimy


Zawilec gajowy/Anemone nemorosa /

Zima nie odpuszcza.Gdy śnieg przykrywa ziemię grubą warstwą , wydaje się ,że wszystko śpi a rośliny,poza drzewami zniknęły z krajobrazu .
Wiele ptaków odlatuje na zimę - rośliny nie mają takiej możliwości i  w czasie niesprzyjających warunków radzą sobie z mrozem na wiele sposobów.
Temperatura modyfikuje niemal wszystkie procesy fizjologiczne roślin a układ ekstremalnych temperatur dokonuje selekcji w naturze.
W naszych warunkach klimatycznych  drzewa i krzewy zrzucają na zimę swoją szatę z liści a pąki schowane są pod łuskami.Pnie , pędy i gałęzie chronione są przez korę.
Drzewa i krzewy iglaste są zimotrwałe i nie gubią na zimę liści ,ponieważ ich szpilki pokryte są warstwą wosków i kutyny - stanowią one naturalną warstwę ochronną iglaków.
Odmienną grupę roślin stanowią niskie krzewinki o zdrewniałych pędach.Są one zimotrwałe.Niektóre z nich , jak mniszek lub stokrotka zostawiają korzenie pod ziemią a pąki umieszczone tuż przy powierzchni gleby,chronione są przez żywe i obumarłe liście oraz pierzynę śnieżną.

Mimo kilku stopni mrozu,rośliny te wegetują i rozwijają części nadziemne.Wystarczy spojrzeć na te zdjęcia które zrobiłam 13 lutego!!Warto o tym zjawisku pamiętać podczas pielęgnacji naszych ogrodów:chwasty usuwamy dokładnie i z korzeniami,ponieważ radzą sobie one wyjątkowo dobrze nawet w tak ekstremalnych warunkach jak zima.
W przeciwieństwie do roślin hodowlanych - niestety.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz